Kategorie:

Jak rozpoznać złoto i sprawdzić, czy jest ono prawdziwe?

W artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów na sprawdzenie autentyczności złota.

Jak sprawdzić złoto?

SPRAWDZENIE PRÓBY WYROBU ZE ZŁOTA

Pierwszym krokiem w celu zbadania czy pierścionek, kolczyki bądź łańcuszek rzeczywiście są wykonane ze złota, jest odczytanie próby złota, która powinna być wygrawerowana na złotej biżuterii. W Internecie bez problemu można znaleźć oznaczenia poszczególnych prób. Zazwyczaj w trudno dostępnym miejscu wybijany jest stempel oznaczający daną próbę złota. Najczęściej spotykane próby złota to 999, 960, 750, 585, 333. Omówię to na richmarketapp na kanale Youtube .

Na podstawie próby złota określana jest również wartość wyrobu. Tym samym próba 585 oznacza, że zawartość czystego złota w biżuterii wynosi 58,5%, a resztę stanowią inne kruszce, które mają nadać jej twardość. Należy pamiętać, że złoto w swojej czystej formie jest materiałem miękkim i plastycznym, dlatego też dodaje się do niego inne metale. Bardzo rzadko dochodzi do prób fałszowania próby złota, częściej możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy to łańcuszek jest wykonany ze złota próby 333, a zapięcie już z wyższej próby, na przykład 585.

Do tak podstawowej weryfikacji wystarczające będzie szkło powiększające.

PRÓBA MAGNESU

Do najpopularniejszych sposobów sprawdzania złota w domu należy próba magnesu. Test magnesem polega na przyłożeniu go do złota. W ten sposób można się dowiedzieć, czy mamy do czynienia ze złotem czy podróbką, ponieważ złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych i nie powinno nawet drgnąć.

Warto wiedzieć, że złoto i srebro są diamagnetykami, co oznacza, że nie reagują na magnes. W  przypadku, jeśli biżuteria połączy się z magnesem, niekoniecznie jest to podróbka. Niemniej jednak w przypadku złotych monet wykonanych z 24-karatowego złota, możemy mieć pewność, że nie połączą się one z magnesem. Natomiast biżuteria taka jak pierścionki zaręczynowe, naszyjniki czy kolczyki wykonana jest ze stopu złota z innymi metalami, jednakże metale wykorzystywane w tych stopach też są diamagnetykami.

Wykonując próbę magnesu, warto być ostrożnym, zwłaszcza sprawdzając biżuterię wykonaną ze srebra, gdyż przykładowo srebrne kolczyki, reagujące na magnes, niekoniecznie mogą być bez wartości. Może się okazać, że zostały zrobione z platyny, czyli z droższego kruszcu niż srebro. Wynika to z faktu, że platyna jest paramagnetykiem, czyli reaguje na działanie z magnesem i z magnesu.  

Próba magnesu nie jest do końca miarodajnym sposobem i warto przed wyrzuceniem biżuterii do kosza przeprowadzić też inne testy na sprawdzenie autentyczności złota.

Polecamy użycie testera czystości metalu HLZ lub Olympus.


Metale nadające się do analizy: złoto, platyna, argent, białe złoto i jego stopy.
Inne metale lub ciała stałe lub wykonane z gumy do pomiaru ciężaru właściwego. Wyświetlacz LCD podświetlany diodami LED. Wiele jednostek miary: gram, kilogram, funt, uncja, uncja trojańska, ziarno,
pennyweight, karat, miligram, mama, mesghal, tael hongkoński,
Taels singapurski, taels tajwański, kąpiel.System antykradzieżowe w tym próby i niedowaga. Funkcje testera to m.in. zero automatycznego śledzenia. W badaniu polecamy funkcje czujnika zegarowego (CMP): ustalony limit związany z określonym z góry
określony zakres tolerancji. Funkcja porównywania pozwala użytkownikowi
zaprogramuj cel wyniku i porównaj oszacowany wynik rzeczywisty
z obiektywnym. Waga Tara, określony procent, kompensacja temperatury wody. Filtruj dla niezbyt sprzyjających warunków środowiskowych, takich jak
jak wibracje, przeciągi w tym objętość

Użycie spektrometru Olympus – polecany (koszt koło 40.000 zł )

Spektrometr do analizy metali szlachetnych za pomocą fluorescencji rentgenowskiej (XRF) może służyć np. do analizy monolitu z katalizatorów lub filtrów cząstek stałych samochodowych pod kątem metali tj. rod, platyna, pallad. Działa całkowicie niezależnie od komputera okienko ze szkła ołowiowego do łatwego przeglądania próbki w komorze zintegrowany z  kamerą wskazująca punkty analizy próbek, Port interfejsu USB do szybkiego eksportu danych, drukowania, zewnętrznej klawiatury i zdalnego sterowania, reagujący, jasny, kolorowy ekran dotykowy w tym standardowy system silikonowego detektora PIN. Dryft krzemu dostępny system detektorów dla zoptymalizowanej precyzji na pierwiastkach śladowych

TEST REZONANSOWY

Elementarny test na rozpoznanie złota w przypadku złotych monet. Za pomocą aplikacji dedykowanej na telefon można ocenić, jakość i czystość dźwięków, które wydają uderzające o siebie monety. Jest to popularny test na sprawdzenie, czy są one prawdziwe. Metoda zadziała przede wszystkim w przypadku monet z domieszką miedzi o wadze jednej uncji, takich jak Krugerrand.

WERYFIKACJA ZŁOTYCH MONET I SZTABEK

Krugerrand 1 oz

Gdybyśmy mieli sugerować się światową kinematografią, sprawdzilibyśmy wyrób zębami, jednak – dla dobra jamy ustnej i naszego produktu – odradzamy ten sposób. Inne drogi prostej weryfikacji złotych monet i sztabek.

Każda moneta posiada określone cechy, które są ogólnodostępne na stronach producentów. Należą do nich średnica, waga oraz grubość wyrobu. Waga monety, którą podaje producent to minimum, zatem jeśli jednouncjowy Krugerrand waży kilka setnych grama więcej niż wzorcowe 33,93 g, to jest to wskazanie prawidłowe. Średnica i grubość są parametrami maksymalnymi, zatem jeśli różnią się o 1-2%, to również jest to wskazanie prawidłowe.

Jeśli mamy do czynienia z tak zwaną podróbką, prawdopodobnie dostrzeżemy to już przy tak podstawowej weryfikacji, bowiem złoto ma określoną gęstość (19,3 g/cm3), co sprawia, że zastąpienie go innym metalem spowoduje, że nieautentyczna „moneta” będzie dużo lżejsza bądź grubsza niż prawdziwy produkt.

Pierwiastkiem, który ma podobną gęstość do złota jest wolfram, jednak po uderzeniu np. długopisem wyda on głuchy odgłos, w przeciwieństwie do dźwięku szlachetnego kruszcu, którego nie da się pomylić z czymkolwiek innym.

Zuelnie inny obieg sprawy i wygląd ma  kwestia sztabek, bowiem te sprzedawane są w opakowaniach, których nie należy otwierać. W przypadku sztabek bitych, numer i logo producenta powinny być idealnie naniesione, a jej krawędzie ostre. W przypadku sztabek w certicardach można wykonać przybliżone pomiary ich wysokości i szerokości, a także wagi i grubości. Wzorcowe wymiary można znaleźć na stronach producentów. Warto także dokładnie obejrzeć opakowanie – sprawdzić, gdzie umieszczony jest numer sztabki, logo producenta, zweryfikować czcionkę i umiejscowienie poszczególnych elementów certicardu. Fałszerze często pomijają takie szczegóły.

LINIJKA FISCHA

Jednym z popularnych sposobów prostej weryfikacji monet jest użycie linijki Fischa. Dzięki temu prostemu narzędziu sprawdzimy wagę, średnicę oraz grubość produktu. Jeśli nie mamy do dyspozycji linijki Fischa, te same parametry sprawdzimy również za pomocą wagi elektronicznej oraz suwmiarki.

Linijka sprawdza autentyczność zakupionej złotej monety bulionowej.

Linijka przeznaczona jest do sprawdzania autentyczności następujących monet:

1. Wiedeński Filharmonik

2. Amerykański Orzeł

3. Liść klonowy

4. Chińska Panda

5. Krugerrand

6. Kangur Australijski

OBEJRZYJ PRODUKT

To najprostsza i bardzo skuteczna metoda sprawdzenia, czy mamy do czynienia ze złotem. W przypadku monet i sztabek dostrzeżemy ewidentne niedociągnięcia i różnice w literach czy stemplu, a w przypadku biżuterii będą to przebarwienia. Jeśli mamy do czynienia z biżuterią z mosiądzu, zauważymy na niej patynę. Nie ma o niej mowy w przypadku wyrobu ze złota i srebra a nawet diamenty.

PRZEBARWIENIA NA BIŻUTERII

Złota biżuteria i srebro przechowywany w tradycyjny sposób nie powinna stracić swojego charakterystycznego żółtego koloru. Natomiast, jeśli na biżuterii występują przebarwienia, wierzchnia warstwa się ściera, oznacza to, że biżuteria nie jest ze złota, tylko jest pozłacana. Ścieranie się warstwy wierzchniej jest również oznaką, że metal znajdujący się pod nią zaczyna reagować z wodą, powietrzem, zabrudzeniami i przez to zmienia swoje pierwotne właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *